Spomenuo sam već ranije kako se u osnovi različiti instrumenti baš i ne vole u završnoj snimci. Frekvencijski odzivi se međusobno preklapaju, pojačavajući neželjene frekvencijske spektre, pa finalni snimak ostaje mutan i bez života, a instrumenti ne dolaze do izražaja, te jedan drugog maskiraju, bez obzira koliko ih pojačali.
Tu u pomoć priskače ekvilajzer - EQ. Treba naglasiti da ekvilajzer nije isto što i ekvilajzer na gitarskom pojačalu. EQ na pojačalu definira ton vašeg instrumenta, dok EQ u postupku miksanja smanjuje gužvu u šesnestercu te omogućava da se svaki instrument jasno čuje.
Iako svaki instrument briljira u svom djelu spektra, često se ne namjerno preklapaju sa drugim instrumentima. Zbog toga ili dolazi do maskiranja (jedan od instrumenata se ne čuje) ili dolazi do izrazitog naglašavanja određenog dijela spektra - zvuk postaje mutan.
EQ radi u dva koraka:
- Određuje spektar instrumenta eliminirajući dijelove u kojima on ne pripada npr. low-pass i high-pass filteri, te time daje mjesta ostalim instrumentima
- Naglašava dijelove spektra u kojima je instrument prepoznatljiv, npr 1kHz i 3kHz za električnu gitaru.
U samom procesu miksanja EQ će se pojaviti dva puta. Jednom na samoj traci instrumenta i na kraju na finalnom miksu.
Sama metoda ekvalizacija ima jako puno veze sa teorijom kako zvuk nastaje, njegovom prirodom, te je na tu temu napisano jako puno knjiga u što ne bih htio ulaziti. Web je prepun gotovih recepata kako poboljšati i zauzdati instrumente. Svakako preporučam pročitati preporuke kao što je ova. Važno je napomenuti da su sve to preporuke i one ne uzimaju u obzir vaš snimak. Dakle ne treba ih se slijepo slušati, ali daju dobar uvidu u osnove i kako prići ekvalizaciji. Zapamtite: vaše uho je najbolji instrumenat i jedini sudac. Preporuča se koristiti referentne snimke i CD-ove kako bi se dobio pravi osjećaj.
Prepostavljam, imate spreman DAW. Svaki DAW ima EQ. Svaki EQ ima i već predefinirane krivulje za određene instrumente. One mogu poslužiti kao referenca i dobar početak, ali uštimavanje je na vama. Osim DAW-a postoji cijeli niz VST pluginova koji će vam pomoći u radu:
- Izvrstan plugin, koji ne opterećuje CPU i memoriju: Kjaerhus (ako naletite na Gold tim bolje)
- Voxengo CurveEQ i GlissEQ za sve one koji vole vidjeti što se zaista i događa sa spektrom
- Sonnox Oxford EQ
- Waves Q10
- Rogers Nichols Frequalizer
Koji koristiti? Koji god vam je jednostavniji, te manje opterećuje sustav. Važno je za znati: sa EQ-om se lako može pretjerati. Uho primjeti i najmanju razliku, ali često je početnička greška raditi u koracima od 6dB, 12dB i više. Iako se na taj način primijeti razlika, u konačnici se uništi izvorni snimak.
Nema komentara:
Objavi komentar