Ne postoji prava formula kako napraviti idealnu pjesmu, ali postoji cjeli niz preporuka kako započeti.
Za vježbu, najbolje je započeti sa coverima, tj svirajte već poznate stvari. Poznate stvari imaju dvije izvrsne odlike. Prvo znate je napamet, prepoznavate osnovne djelove pjesme kao što su uvod glavna tema, prijelaze, refrene, solaže i slično. Nadalje znate otprilike i ostale instrumente, bas gitaru, bubanj koliko toliko. Te na kraju, imate originalnu izvedbu koju možete na koncu usporediti sa svojom.
Dakle, za početak odaberite pjesmu koju odlično poznajete, ništa pre teško. Poslušajte je, ali ovaj put tražite određene momente i elemente. Što svira prateća gitara, bas, bubanj, što je glavna tema, da li prepoznavate određene dijelove i da li ima ponavljanja. Koliko ima ponavljanja?
Jednom kada secirate pjesmu doći će te do zaključka da gotovo svaka pjesma ima svoje logične djelove: uvod, glavnu temu, refrene, prijelaz i kraj. Određeni se dijelovi ponavljaju, neki ne. Oni koji se ponavljaju duže vam ostaju u glavi. Ubrzo će te shvatiti smisao referena i rifa, ali ovaj put iz pozicije aranžera. Svi DAW programi aranžiraju u nelinearnom smislu, što otprilike znači da ne morate snimiti sve odjedanput, već snimate, ako želite, komad po komad, instrument po instrument.
Dobar početak za snimanje je baciti oko na gotove podloge - backingtracks. Učitajte je u aranžer i snimite svoje dijelove. Primijetite da ne morate snimiti sve iz prve. Možete početi od kraja, pa snimite početak, ako je sredina teža, može se snimiti iz više puta i više dijelova. Određene dijelove koji se ponavljaju snimite jedan put, ali savršeno te ih jednostavno u aranžeru ponovite (loopanje).
Aranžer ne samo da će pomoći složiti jednu smislenu cjelinu, nego vam olakšati i snimanje. Svi moderni aranžeri danas imaju alate za korekciju tempa i visine tona. Znači, ako se pogriješi nije uvijek potrebno iznova sve snimiti. Određeni ljudi bi rekli varanje, ali da li vi stvarno mislite da u današnjoj pop glazbi svi odlično sviraju i imaju odlični glas, te sve izvedu iz prve? Na kraju ispadne da muzičar i nije toliko važan, koliko odlični producent, ali profesionalci to znaju od početka, zar ne :)
Za snimanje covera također mogu poslužiti gotovi MIDI sadržaji. U većini slučajeva, MIDI sadrži različite instrumente, koji kada se učitaju u aranžer se mogu dalje editirati, a vi u svakom trenutku možete nadopuniti svojim muzičkim izričajem.
Važno je naglasiti da se u aranžeru ne treba ograničiti koliko instrumenata toliko kanala - traka. Broj kanala u modernim aranžerima ograničen je isključivo memorijom i samim programom, a kreće se od 64 do 128 i više kanala. Dakle, ako trebate koristiti više kanala za jedan instrument, nitko vam to ne brani. Kanale možete koristiti za isti instrumenat kako bi postavili različite efekte na njega, logički i vizualno odijelili različite dijelove pjesme i slično. Aranžiranje nije egzaktna znanost već također dio umjetničkog izričaja.
Osobno, moj put se dosta ustalio u stvaranju muzike i ide na sljedeći način:
- Osnovnu ideju snimim kao podlogu, ona može biti solo ili prateća gitara koja mi se sviđa
- Iscjepkam je na dijelove za osnovne elemente pjesme. Odaberem otprilike, što je uvod, glavna tema, prijelaz, solo, kraj - ovi dijelovi se mogu promijeniti i nisu fiksni
- Na osnovnu podlogu počnem skladati bubanj, bas gitaru i prateće gitare
- Jednom kada imam osnovne blokove, u aranžeru ih posložim na način koji ima najviše smisla, te me ne iscrpljuje dok slušam (samokritika je jedno od najjačih alata)
- Po potrebi nadosnimim i popravim određene dijelove, nadopišem prijelaze za bas i bubanj kako ne bi bili previše repetitivni i dosadni
I to je to, u grubo je skladba gotova
Jednom kada se složi aranžman, sljedeći korak je miksanje, ali to je već druga tema.
Nema komentara:
Objavi komentar