subota, 31. prosinca 2011.

Programi za snimanje zvuka

Jednom kada odlučite krenuti u samostalno snimanje instrumenta, prvo pitanje će biti: u čemu snimati? OK, sve spojeno, ruke zagrijane, zvuk se ori iz zvučnika koliko je to moguće i što sada?

Pravo pitanje je što bi vi htjeli na kraju imati od svoje snimke? Ako želite samo snimiti muzičku ideju, gitara i to je to, ili proučiti vlastiti snimak radi vježbe (odlična stvar za vježbu), te iskušati nove dimenzije zvuka, tada je dovoljno imati editor zvuka kao što su:

  • Audacity - odličan freeware, jednostavan za korištenje, ne dođe niti kune
  • Adobe Audition - moćan alat, ali i skup. U biti malo ljudi zna da je Audition nastao iz programa Cool Edit Pro. Sjajan program koji svakako preporučam. Oba već zadiru u domenu DAW muzičkih stanica.
  • Wave Lab - sjajan program iz Steinberga

Normalno, postoji još gomila dobrog (čak i besplatnog) software za editirajne zvuka, poanta je da program može snimiti i kvalitetno obraditi zvuk. Ključno je imati i jako dobru dokumentaciju koji će vam u detalje objasniti termine kao što su Gate, Normalize, Compressor, Expander, Limiter, Equalizer i slično (namjerno koristim engleske nazive, jer prevoditi sve ovo na hrvatski, je kao i prevoditi hardware u očvrsje).


U slučaju da se želite upustiti u snimanje kompletnog aranžmana koji će na kraju rezultirati gotovom glazbom, uključujući i druge instrumente kao što su bubnjevi, bas gitare, klavijature, glas i slično, morate se pripremiti na ozbiljno učenje i korištenje DAW programa (Digital Audio Workstation) iliti digitalnih stanica za obradu zvuka. Za razliku od editora zvuka, ovi programi omogućuju napredno korištenje zvučnih podataka, aranžiranje i miksanje istih, te na kraju gotovo produciranje za prženje na CD, DVD ili jednostavni export u mp3.

DAW programa također ima more, te su većinom profesionalni alati koji mogu zamijeniti studijski mikser u cjelosti. Cjenovno su također pozamašni, ali srećom i tu postoje izuzeci koji su besplatni, a ne zaostaju ni po ćemu od svoje skuplje braće. Idemo redom:
  • Reaper - izvrstan i besplatni program. Ogroman community, brojni manuali koje bi preporučio kao štivo za čitanje i učenje bez obzira koji program koristili na kraju.
  • Cubase - Steibergova uzdanica i dugogodišnji ratnik koji je uspostavio cjeli niz standarda u industriji.
  • Sonar - izvrstan CakeWalkov produkt. Jako brz, te ima gomilu mogućnosti
  • ProTools - apsolutni vladar komercijalne muzike, te u industriji stoji kao standardni DAW bilo kojeg profesionalnog studia. Normalo i najskuplji od svoje braće.
  • Pojavljuju se i specijalizirani programi koji pomažu u što bržoj realizaciju muzičkih ideja kao što su GarageBand ili Reason

Svi spomenuti programi biti će ne samo dovoljni za bilo koje producirajne muzike, nego i videa, a sa svojim mogućnostima mogu se nositi sa apsolutno svakim studijom na svijetu. 
Koji koristiti? Ovo je vječna tema prepucavanja na različitim forumima i nema pobjednika. Jedni su jeftini, drugi prekomplicirani, određeni preskupi i slično. Osobno koristim Cubase od njegovih početaka, te još uvijek koristim Cubase SX3, jer je sasvim dovoljna za ono što radim: dobra stara rokija. Koristio sam i druge, te je navika jedino što me drži na spomenutom DAW-u. Reaper je jako dobar, a zbog cijene ga svakako preporučam. Što ostali imaju, a Reaper nema da bi opravdali cjenu? Dodatke.

Bez obzira na što se odlučili, čeka vas more dodataka sa kojima ćete moći izraditi muziku kakvu želite. Kratice s kojima će te se susretati su ASIO, VST, DX, RTAS i slično, ali o tome drugom prilikom.
Ono što je važno napomenuti, svi programi za obradu zvuka su dosta procesorski i memorijski zahtjevni. Današnja računala se bez problema mogu nositi sa svime, ali kada se na njih instaliraju različiti programi, igrice, nepovezani pluginovi, nema tog desktop računala koji će omogućiti nesmetan rad bez rušenja ili zastajkivanja.
Moja preporuka je ili očistite računalo od smeća što je više moguće ili napravite posebnu particiju sa OS-om bez pluginova i startup programa. Vjerujte mi DAW će znati iskoristiti vaše računalo do maksimuma, kakao procesor i memoriju tako i vašu zvučnu karticu.


Ako se upustite u DAW avanture, svakako razmišljajte o kartici koja podržava ASIO driver. Razlog je jednostavan: zahtjevni procesi traju. Iako traju par milisekunda stvara se latencija koje uho osjeti. Na primjer u DAW-u stavite efekt na gitarski signal u realnom vremenu dok svirate. Primjeti će te da zvuk izlazi lagano iza odsviranog što zna iznervirati i najstrpljiviju osobu. Tu latenciju može smiriti samo ASIO driver i njegova mogućnost bufferinga. ASIO također omogućuju pordukciju snimljene glazbe bez zastajkivajna, koje je dosta često ako nabacite gomilu efekata na snimljene trake.  ASIO također omogućava da svi ekvilajzeri te raznobojne razine levela na mikseru rade bez problema. Sva sreća pa postoji ASIO4ALL, ali svakako preporučam hardwersko rješenje.
Dobar alat će na koncu odlučiti da li će snimanje biti ugodno ili frustracija. Da li će te više vremena provoditi radeći muziku ili se boriti sa programom. Nemojte zaboraviti, poanta je u muzici.

Nema komentara:

Objavi komentar