Prepostavka broj 1: imate električnu gitaru, znate koliko toliko svirati na nju, te vam nisu strani pojmovi i radnje povezivanja električne gitare i gitarskog pojačala kabelom.
Normalno, tijekom vremena skupilo se pregršt ideja, te je iste te ideje potrebno i ovjekovječiti / snimiti, na opće zadovoljstvo vaše publike, ako ne sve kolikog pučanstva, onda barem uže familije, te pokojega susjeda.
Kladim se da je većina već probala različite metode snimanja, te je jedan dobar dio već probao i uštekati gitaru u računalo metodom kabel u zvučnu. Normalno nakon općeg ushita i konstatacije vidi radi kritičko uho muzikalnog genija u vama ipak je došlo do zaključka da to nije to i da nešto u dobivenom tonu instrumenta ipak nedostaje. Za sve vas koji nisu primijetili laganu razliku u zvuku gitare vašeg gitarskog idola i snimke koji dobijete na razglasu kućnoga računala, vjerujte mi ovi tekstovi nisu za vas.
Prepostavka broj 2: imate osobno računalo sa zvučnom karticom sa stereo zvučnicima / slušalicama. Zvučna kartica ima mikrofonski i/ili line-in ulaz.
Ako svirate, onda i slušate muziku. Većina vas je već uložila u koliko toliko dobre zvučnike, pa se može naslutiti da uviđate razliku između studijskog snimka i snimka napravljenog putem mobitela i sličnih brzopoteznih snimala.
Bilo koja zvučna kartica se danas može koristiti za snimanje u kućnoj radinosti. Većina vas ima zvučne kartice integrirane u laptop ili desktop računalo.
Dakle, kako snimiti zvuk električne gitare na računalo, a da snimak bude što bolji? Osobno imao sam iskustva sa različitim metodama te ih neću sve opisivati, ali bilo koja metoda koja uključuje direktno spajanje električne gitare i zvučne kartice u pravilu daje vrlo loše rezultate. Razloga je mnogo, od same prirode signala električne gitare koji je analogan, do opreme koja se koristi u lancu snimanja. Srećom po nas entuzijaste, tehnologija rapidno nadopunjuje sve nedostatke koju su do sada postojali.
Većina digitalnih efekata, a svi mi volimo efekte na gitari, ali i samih gitarskih pojačala dolaze, sa USB izlazima, ili sa barem izlazom iz gitarskog predpojačala koje možemo direktno voditi do zvučne kartice. Dapače, na tržištu već postoje prilagodnici koji direktni signal iz električne gitare će prebaciti putem USB veze na računalo.
Savjet koji će vas poštedjeti dosta glavobolje: napravite malu investiciju i nabavite jedan od spomenutih prilagodnika. Npr: GuitarPort od Line6-a ili Guitar link od Berhingera. Ne samo da ovi prilagodnici služe kao analogno digitalni konverteri, već dosta njih dolazi i sa softwerom koji omogućuje snimanje električne gitare na vaše računalo.
Normalno, jedan broj muzički osvještenih će se namrštiti, te ukazati na svote potrošene na gitarsko pojačalo, te što je sa njim. Kako dobiti onaj dobar zvuk koji ste mjesecima tražili iz već postojeće opreme? Odgovor nije jeftin niti jednostavan, jer će vam trebati:
- mikrofon (najćešće jedan iz Shure porodice - SM57)
- mikrofosko predpojačalo, ili bolja zvučna kartica
- mirno mjesto gdje možete snimati bez utjecaja okoline
Osobno niti imam mjesta, niti opreme, niti vremena za ovakve egzibicije, pa ćemo se kroz daljnje tekstove više koncentrirati na domenu bedroom playera , odnosno sam-svoj-majstor muzičara.
Može li bolje? Uvijek može. Osim boljeg instrumenta, kabela bez smetnji, svakako se isplati pogledati digitalne efekte koje simuliraju i različita gitarska pojačala. Line6 i Berhinger su u samom vrhu onih koji daju najviše za jako dobru cijenu, dok su Zoom, te Boss napravili iskorak prema računalnom snimanju.
Pregršt preseta sa profesionalnim efektima, dobrim simulacijama i lakim namještanjem / spajanjem će omogučiti novi izvor ideja, ali isto tako ostaviti poveću rupu u novčaniku, te se preporuča oprez.
Bolja zvučna kartica? Danas je ovo siva zona. Integrirane zvučne kartice mogu sasvim pristojno snimiti i producirati sve što vam padne napamet. ASIO je definitivno nešto što će iskočiti kao kratica u produkciji, a omogućava minimalnu latenciju pri produkciji, te se preporuča pogledati kartice sa stabilnim driverima tipa M-Audio ili E-MU. Sva sreća pa postoje i generički driveri (ASIO4ALL), te je posebna zvučna kartica još uvijek opcija. Gotovo svi digitalni modeleri su danas u isto vrijeme i externe zvučne kartice, ali osim njih svakako bi preporučio baciti pogled na externe USB zvučne kartice, kao što su M-Audio Fast Track, Berhinger XENYX 302USB ili Line6 POD serija.
U Hrvatskoj ima dosta dealera, te sam sa većinom imao ugodna iskustva (savjeti, isporuka, garancija). Normalno dojmovi su čisto osobni, te ne postoje garancije. Ali da pobrojim samo neke:
Ove stranice će vam jasno dati omjere cijena i vaših želja, te nije za ludu reći: koliko para toliko muzike.
I na kraju, jednom kada spojite sve komponente u lancu (gitara, efekti i/ili pojačalo, zvučna kartica), zvuk gitare trebao bi se čuti na zvučnicima računalo. Normalno, u većini slučajeve neće se čuti iz prve, pa ponovo pregledajte kabele, da li je sve uključeno / instalirano, da li mixer na vašem desktopu dopušta preslušavanje mic/line-in ulaza i slično.
Nakon što na kraju dobijete zvuk, spremni ste za snimanje, ali o tome u nekom drugom threadu.
Nema komentara:
Objavi komentar