srijeda, 4. siječnja 2012.

Virtualni instrumenti

Kako napraviti virtualni bubanj ili bas gitaru.

Tko kod se uhvatio pravljenja cjelokupnog aranžmana ili barem instrumentala za svoju dušu, a pri tome mu je dostupan samo jedan fizički instrument, na primjer električna gitara, došao je do zaključka, da ako želi kvalitetnu snimku: ili će trebati tražiti grupu istomišljenika ili će morati kupiti i naučiti svirati više instrumenata.

U današnje doba MIDI aplikacija i naprednih virtualnih instrumenata ne treba niti jedno niti drugo. Iako je zahvalo snimiti realni instrument, nažalost većina nas niti ima mjesta, novca, živaca, vremena, znanja (odaberite nešto), dok s druge strane virtualizacija instrumenta je došla do tog nivoa kada se stvarno moramo potruditi kako bi razaznali umjetno od stvarnoga. Poanta je da se nitko ne želi odreći kvalitete, bilo da se radi o grupi koja radi demo snimku, a nemogu se riješiti bubnjara kojemu takt baš i nije jača strana, ili da se radi o instrumentalistu koji jednostavno ne želi druge na svojoj snimci.

Gomila je one-man-army instrumentalista koji su koristeći virtualne instrumente jako dobro prezentirali svoja umjeća. YouTube ih je pun.

Na internetu je pravo more virtualnih instrumenata koji ne samo da će vjerno reproducirati željeni instrument već će za vas po potrebi i svirati, kao virtualni muzičar. Normalno i ovdje vrijedi pravilo koliko para toliko muzike, ali u biti sve ovisi o vašim prohtjevima i koliko želite da krajnji uradak bude što vjerniji realnoj slici.

Virtualnih instrumenata ima raznih, ne samo instrumenata već i tehonologija. Ovisno o vašem DAW-u, najćešće dolaze u tri oblika: VST, RTAS, DirectX.

Ako znate što je MIDI , sigurno već i posjedujete par glazbenih djela napisanih upravo u spomenutom formatu. Najjednostavniji tip produkcije je produkcija korištenjem GM . Iako jednostavan, vrlo moćan format koji u sprezi sa vašom audio karticom će producirati gomilu glazbala. Vjerno ili ne ovisi o vašoj kartici. Često se za unapređenje zvuka koriste SoundFontovi koji mogu nadopuniti nedostatke GM-a vaše audio kartice. I to nas dovodi do našeg prvog virtualnog svirača:
  • sfz - soundfont player
    Kompletno besplatni virtualni instrumenat, dovoljan za većinu uradaka. Odsvirati će za vas kompletnu GM tablicu ili dodatne soundfontove npr: GeneralUser GS

Da ali bas nije baš kao bas, a bubanj i nije vrijedan spomena, reči će mnogi. I u pravu su. Svi instrumenti imaju u sebi detalje na koje smo navikli i koje MIDI ne može vjerno repdroducirati. Niti jedan bubnjar nikad ne svira točno u tempu, ima svoje male varijacije u jačini i načinu sviranja. Basistu se čuje povlačenje prstiju po žicama, a udar žice o vrat gitare i magnetima je upravo ono što se traži u hard rocku, zar ne?

Nadalje, svi ti pravi instrumenti, pogotovo bas gitare, imaju svoju opremu, pojačala, mogučnosti ozvučenja, itd. Previše kombinacija, zar ne?

Sva sreća pa je hardware jesve jeftiniji, CPU je bagatela, a memorije imamo na bacanje. Virtualni instrumenti danas mogu ići u krajnost kada vjerno simuliraju čak i pogreške muzičara, što znači da i našeg bubnjara napokon možemo vjerno simulirati, normalno, bez njega.

Osobno, moj sveti gral su uvijek bile dvije komponente: bas gitara i bubanj. U zadnjih 10-tak godina probao sam svakojake VST-ove na tržištu i razočarao se u većinu, ali u zadnjih 3 godine su izašli izuzetni programi. Što je važno kod virtualnog bubnjara:
  • vjerna reprodukcija po kanalu tj. da se mogu editirati pojedini djelovi (doboš, činele, fus, itd)
  • MIDI kolekcija predefiniranih ritmova (osim ako ne mislite svirati/slagati sve sami od 0)
  • mala upotreba CPU-a i memorije (fizičke ne one na disku)
  • jednostavnost upotrebe

OK, možda je jednostavnost upotrebe i najvažniji dio traženja ispravnog alata. Iako je gomila alata koji se mogu koristiti, par ih je stvarno superiorna:
  • Steinberg Groove Agent
    Ne samo virtualni bubanj već i virtualni bubnjar koji se prilagođava vašem stilu glazbe. Izvrsno za brzu realizaciju ideja. Reprodukcija dobra, ali može i daleko bolje.
  • Cakewalk Studio Instruments
    Virtualni bubanj, lagan za korištejne, troši minimalno resursa.
  • Toontrack EZDrummer
    Jednostavnije i bolje od ovog ne može. Točka. Tražiti više od ovog VST-a bilo bi ili nizbrdo u jednostavnosti ili u kvaliteti produkta. Preporučujem.
  • Toontrack Superior
    Samo za studijske frikove.

Oni koji poznaju tržište će se začuditi što nisam spomenuo Battery (Native Instruments) ili Addictive drums (XLN Audio). Odlični proizvodi, ali EZDrummer je još uvijek jednostavniji.

Jednom kada učitate virtalni instument u svoj DAW i prosljedite MIDI iz kanala u VST, razlika će biti više nego primjetna.

OK, bubnjara smo se riješili, što sa basistom? Bas je po meni vrlo komplicirani instrument. Iako većina ljudi asocira bas gitaru sa bas frekvencijskim područjem bas kao instrument je daleko od toga. Ne samo zvuk, već i način sviranja. Srećom i tu su se programeri i muzičari potrudili, pa danas imamo kvalitetne virtualne instrumente za bilo koju vrstu muzike. Idemo redom:
  • Steinberg virtual bassist
    Sa ovim plaginom uopće ne trebate znati svirati bas, on će to odsvirati za vas. Mana mu je što se predefinirani ritmovi i riffovi ne mogu exportirati u MIDI. Ako ne znate što znači prethodna rečenica, ovo je pravi VST za vas.
  • Broomstick bass
    Jednostavan i dobar. Podržava različite zvukove bas gitare, različite stilove, te će svirati i prema predefiniranim MIDI notama sa vašeg midi kanala. Sam zvuk na kraju će biti dobar za većini.
  • Kontakt player (NI) - Scarbee Fender Precision
    Jako dobar virtualni bas. Vjerna reprodukcija i jednostavnost korištenja je i kod mene na kraju presudila, pa je postao stalni dio mog benda.
  • Spectrasonic - Trilian
    Nasljednik Trilogy-a, vrhunac u virtualizaciji bas instrumenta. Kompliciran i zahtjevan plugin, ali bolje od ovog ne može.

Kako svirati virtualne instrumente? Osobno sam počeo sa korištenjem isključivo DAW-a, ubacujući svoje MIDI melodije ručno kroz MIDI editor. Srećom većina VST bubnjeva nudi i dosta tipiziranih gotovih MIDI pratnji, dok za bas savjetujem da bacite pogled na sveprisutne MIDI kontrolere, koji dosta olakšavaju život ali nisu moranje.

Koliko su VST instrumenti zaista dobri i da li mogu zamijeniti pravi instrument? Danas su VI jako dobri. U suradnji sa par drugih plaginova, npr bass gitara kroz Ampeg VST od IKMultimedije dobijaju se iznimni rezultati. Normalno ako će se finalni produkt vrtiti na mp3-u ili radiu. Za hi-fi entuzijaste, ovo je daleko od idealnog, ali glazba koju smo nakanili napraviti i nije za njih. Svakako vrijedi truda.

1 komentar: